Written by Bez kategorii

Listening – rozumienie ze słuchu

Jak ważne jest w nauce języka obcego rozumienie ze słuchu? Jak ważne jest słuchanie? Na te dwa pytania odpowiemy w krótkim artykule.
Język ojczysty, język naszej mamy, taty, rodziny, przyswajany jest w naszym życiu naturalnie. Rodzimy się i słuchamy. Słuchamy nawet jeszcze wcześniej – w brzuchu mamy. Słuchamy zanim rozumiemy cokolwiek, zanim jesteśmy w stanie odtworzyć pojedyncze dźwięki tworząc rozkoszny język małego dziecka. Słuchamy zanim jesteśmy w stanie się komunikować.

Z całą pewnością języka uczymy się uszami. Nie oczami.

Język to zestaw dźwięków, które wykorzystujemy do budowy słów, znaczeń, zdań. Osoby niesłyszące nie mówią – dla nich trud przyswojenia języka jest nieporównywalny. Często pozostają przy komunikacji migowej.
Ucząc się języka obcego musimy mieć świadomość znaczenia słuchania. W tym przypadku będzie to słuchanie już świadome – intencjonalne. Słuchanie ze zrozumieniem. Słuchanie, by przyswoić poprawną wymowę. Nauka języka obcego, w której nie ma słuchania jest zazwyczaj trudniejsza, a nawet często niemożliwa. Bardzo ważnym aspektem w uczeniu się języka obcego jest native speaker – nauczyciel, który mówi do nas tylko w języku, którego się uczymy. Słuchamy w czasie lekcji i odtwarzamy muzykę języka, słowa i znaczenia.

Bardzo ważne jest, abyśmy słuchali jak najwięcej. Same lekcje, zazwyczaj dwa razy w tygodniu, to niewystarczająca ilość słuchania. Praca w domu, praca samodzielna z ćwiczeniami na rozumienie ze słuchu doskonale spełni rolę dodatkowych wyzwań dla naszego ”ucha”.
Ćwiczenia na rozumienie ze słuchu są skonstruowane tak, aby w trakcie słuchania wychwycić jakąś informacje. Słuchając wykonujemy ćwiczenie – uzupełniamy brakującą informacje, dopasowujemy fakty, wybieramy właściwą odpowiedź na pytanie. Nasze słuchanie jest aktywne i nakierowane na zrozumienie tego co słyszymy.
Początki takich ćwiczeń bywają trudne. Wówczas zaleca się, aby tekst przesłuchać dwa-trzy razy, zanim zaczniemy wykonywać polecenia. Przy każdym kolejnym przesłuchaniu, w magiczny sposób, słyszymy więcej.

NETcollege przygotowuje dla naszych uczniów ćwiczenia na rozumienie ze słuchu, które nazwaliśmy „Listen for 10 minutes”. Czas 10 minut oznacza, że całe ćwiczenie nie zabierze więcej jak 10 minut. Moduły przesyłane będą na profilu ucznia na Skypie. Każdy moduł zawiera nagranie, interaktywny answer sheet, listę słówek oraz tekst nagrania. Taki zestaw umożliwi przepracowanie danego ćwiczenia i wzbogacenie języka. Wynik ćwiczenia będzie przekazywany automatycznie.
Osoba ucząca się języka, świadoma znaczenia słuchania, zachęcana jest przez NETcollege do znalezienia czasu na słuchanie i wykonywanie ćwiczeń na rozumienie ze słuchu. Przynosi to szybkie efekty i w znaczący sposób buduje warsztat językowy.

Visited 6 times, 1 visit(s) today
Close